Haber

Kosova Başbakanı Kurti: “KFOR barikatları kaldıramıyorsa, biz kaldırmak zorunda kalacağız”

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosovalı Sırpların kuzey Kosova’da kurduğu barikatlarla ilgili yaptığı açıklamada, “KFOR barikatları kaldıramıyorsa, biz kaldırmak zorunda kalacağız.” dedi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Bosna medyasına önemli açıklamalarda bulundu. Kosovalı Sırpların kurduğu barikatlarla Kosova’nın kuzeyine giden yolların kapatıldığını belirten Kurti, “90’lı yıllarda Bosna ve Hırvatistan’da barikat kurarken yaptıkları hataları tekrarlamaktan başka bir şey bilmiyorlar. , bir şekilde sadece kendilerini nasıl tekrar edeceklerini biliyorlar. Bence başarısız olacaklar.” Ülkenin kuzeyinde eskisinden daha fazla yerel polis bulunduğunu kaydeden Kurti, NATO’nun Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) barikatlara müdahale etmemesi halinde barikatların Kosova polisi tarafından kaldırılacağını söyledi. Kurti, KFOR’un barikatların kaldırılması için kendilerinden süre istediğine dikkat çekerek, yolların açılması ve hareket özgürlüğünün sağlanması için barikatların kaldırılmasında gecikme yaşandığına dikkat çekti. “Hukuka aykırıdır. Hükümet üzerinde bir nevi baskıdır. Ama her şeyden önce hareket özgürlüğüne aykırıdır.”

“O noktaya gelmemizi istemiyorum”

Kurti, KFOR’un son 23 yılda Kosova’da barışı, güvenliği ve başta hareket özgürlüğünü sağlamakla övündüğünü, bu nedenle hareket içinde kendini kanıtlaması gerektiğini belirterek, “KFOR’un kendini kanıtlama zamanının geldiğini düşünüyorum. Ne yazık ki o barikatlarla uğraşmak zorunda kalacağız. O noktaya gelmemizi istemiyorum” dedi. – PRİŞTİNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu