Haber

Paşinyan: Ermenistan Rus askeri üssünün kaldırılmasını tartışmıyor

Ermenistan Başbakanı PaşinyanThe Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada Rusya’nın Ermenistan’daki askeri varlığına ilişkin soruları yanıtladı.

Gazete daha önce Paşinyan’ın Rus askerlerinin Ermenistan’da bulunmasını bir avantaj görmediğini, Moskova’nın da bu durumu değerlendirdiğini belirtmişti. ‘Müttefik yükümlülüklerini yerine getiremedi’‘ diye yazarken, Dağlık Karabağ’da yaşanan son olayların Ermenistan’ı güvenlik alanındaki çıkarlarını çeşitlendirme kararına yönelttiğini yazdı.

Röportajı sosyal ağlarda paylaşan Paşinyan, Ermenistan’ın güvenlik alanındaki çıkarlarını çeşitlendirme kararına ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü: Rus askeri üssüBunun kapatma anlamına gelip gelmediği sorulduğunda şunları söyledi: Böyle bir konuyu tartışmıyoruz.” o cevapladı.

Paşinyan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda farklı konuları tartışıyoruz, bu durumun nedenini anlamaya çalışıyoruz ve bunun Ermenistan ile Rusya, Ermenistan ve CSTO (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü) arasındaki çalışma görüşmelerinin gündeminde olacağını düşünüyorum.”

Ermenistan’ın kuzeyindeki Gümrü şehrinde 1995 yılından bu yana faaliyet gösteren 102’nci Rus askeri üssünün süresi, ilk anlaşmaya göre 25 yıldı. 2010 yılında anlaşmada değişiklik yapılarak üssün orada kalma süresinin 49 yıl, yani 2044 yılına kadar uzatılmasına karar verildi.

Nikol Paşinyan, Mayıs 2021’de Ermenistan’ın güneyinde üssün iki ileri karakolunun kurulduğunu duyurdu. Ayrıca Ermenistan’da TürkiyeVe İranRus sınır muhafızları ilin sınırlarını korumak için görev başında.

haber-cemisgezek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu